دشت قابیل
دشت قابیل

دشت قابیل

نشر سپیده باوران
قیمت: ۶۰,۰۰۰ ریال

سپوژمَی زریاب از نامداران عرصۀ داستان‌نویسی افغانستان است. او در سال ۱۳۲۶خورشیدی در کابل به دنیا آمد، تحصیلاتش را رشتۀ زبان و ادبیات فرانسه در کابل و سپس فرانسه به پایان برد. در بازگشت به میهن، در دبیرستان‌های کابل مشغول تدریس شد و با رهنورد زریاب دیگر داستان‌نویس برجستۀ افغانستان ازدواج کرد. از این ماه‌بانوی داستان‌نویس، دو مجموعه داستان «دشت قابیل» و «شرنگ شرنگ زنگ‌ها» و داستان بلند «در کشوری دیگر» در کابل چاپ شده است. او سال‌هاست که در فرانسه به سر می‌برد و بیشتر در حوزۀ تدریس و پژوهش فعال بوده است تا داستان‌نویسی.
آنان که با ادبیات داستانی افغانستان آشنایند، در این عرصه سپوژمی زریاب را نویسنده‌ای بی‌بدیل می‌دانند، به ویژه در دهۀ شصت خورشیدی که دوران اوجِ کار او بوده است.
از میان کتاب‌های سپوژمی زریاب، کتاب حاضر شهرت و آوازۀ بیشتری دارد. این کتاب بار اول در سال ۱۳۶۷ توسط انتشارات وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان چاپ شده و باری در سال ۱۳۷۳ توسط انتشارات جهان اندیشۀ کودکان در مشهد تجدید چاپ شده است. با این هم «دشت قابیل» همچنان طرف تقاضای مخاطبان داستان‌نویسی افغانستان بوده و همین، انگیزۀ چاپ حاضر کتاب است.
در این چاپ از کتاب، واژگان خاص فارسی افغانستان در پاورقی معنی شد تا کتاب برای مخاطبان ایرانی خالی از دشواری باشد. هم‌چنین بعضی خطاهای تایپی در چاپ کابل یافت شد که اصلاح کرده و در پاورقی بدان‌ها اشاره کرده‌ شده است.

مولفین و انتشارات
تمامی نتایج پروفایل‌ها
رویدادها
تمامی نتایج رویدادها
در ویترین
تمامی نتایج ویترین