سرلوحه ها
سرلوحه ها

سرلوحه ها

نشر سپیده باوران
قیمت: ۲۹۰,۰۰۰ ریال

رضا امیرخانی را بیشتر با عنوان رمان‌نویسی معروف می‌شناسیم، اما او در کنار حرفۀ اصلی‌اش به نگارش کتاب‌هایی تحلیلی در حوزۀ فرهنگ و اجتماع نیز پرداخته است که از این جمله است کتاب «سرلوحه‌ها».
سرلوحه‌ها در واقع یادداشت‌هایی است که امیرخانی در سال‌های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۳ برای مجلۀ الکترونیک «لوح» نوشته بوده و به پیشنهاد انتشارات سپیده‌باوران به کتاب تبدیل شده است. نویسنده از این میان ۴۵ یادداشت را برای انتشار در این کتاب برگزیده و در چهار فصل با عنوان‌های «الواح»، «امکنه»، «اجتماعیات» و «فرهنگ» تنظیم کرده است.
طوری که خود امیرخانی در مقدمۀ کتاب می‌گوید، «این یادداشت‌ها الزاماً نه ادبی‌اند، نه فرهنگی؛ نه خط موضوعی واحدی دارند، نه وابسته‌اند به یک نگاه خاص آیین‌نامه‌ای؛ شاید این پرت و پلاها نموداری باشند از اوضاع جامعه در آن سال‌ها از نگاهِ یک داستان‌نویس…»
«ارکات و دنیای مجازی»، «پیام‌برِ بشاگرد»، «عاشورای ظاهر و عاشورای باطن»، «دفع افسد به افسد»، «آغاز یک مغالطه از یک رئیس جمهور»، «چه‌قدر جنبش نرم‌افزاری» و «تأملاتی پیرامون خط» عناوین بعضی از یادداشت‌های این کتاب است. حتی در همین عنوان‌ها هم نثر شیرین و طنازانۀ امیرخانی خودش را نشان می‌دهد و این از جاذبه‌های این کتاب است، جدا از مباحث تحلیلی آن.
این یادداشت‌ها و مباحث آن‌ها بعد از گذر حدود دو دهه از نگارش، همچنان تازه و خواندنی است، شاید هم از این روی که هم امیرخانی یادداشت‌های تاریخ مصرف‌دار را در این کتاب نیاورده است و هم جامعۀ ما همچنان مبتلا به بسیاری از مسائلی است که در آن سال‌ها بوده است. طبیعتاً تا اوضاع اجتماعی و فرهنگی چنین باشد، کتاب «سرلوحه‌ها» هم خواندنی خواهد بود، گذشته از این که با گذر از این اوضاع نیز این کتاب ارزش تحقیقی و تاریخی خود را خواهد داشت.

مولفین و انتشارات
تمامی نتایج پروفایل‌ها
رویدادها
تمامی نتایج رویدادها
در ویترین
تمامی نتایج ویترین