پرکارترین ناشران ادبی دو ماه نخست سال ۹۷ کدامند؟
پرکارترین ناشران ادبی دو ماه نخست سال ۹۷ کدامند؟
منتشر شده در ۱۳۹۷/۴/۱۲

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)،‌ بر اساس اطلاعات موسسه خانه کتاب، 50 ناشر پرکار دو ماه نخست سال 97 اعلام شده است که در این میان نام 11 ناشر حوزه ادبیات دیده می‌شود. البته از میان همین 11 ناشر، تنها 8 انتشارات به‌صورت تخصصی روی ادبیات کار می‌کنند.

همچنین بررسی موضوعی نشان می‌دهد که ‌طی این مدت از بین 12 گروه موضوعی حوزه کتاب، ادبیات با سه هزار و 532 عنوان در صدر جدول بیشترین کتاب‌های منتشر شده قرار دارد. با توجه به اینکه ادبیات در صدر فهرست موضوعی قرار دارد اما در میان آمار 10 نشر پرکار تنها نام نشر مایا با 62 کتاب چاپ اولی و نشر نیماژ با 51 کتاب از حوزه ادبیات دیده می‌شود و سایر ناشران ادبی در رتبه‌های 11 تا 50 قرار دارند.

- نشر مایا 62 عنوان
- نشر نیماژ 51 عنوان
- شهرستان ادب 32 عنوان
- گوتار 31 عنوان
- نگاه 30 عنوان
- اختر 28 عنوان
- فصل پنجم 26 عنوان
- داستان 23 عنوان
- شانی 22 عنوان
- نایاب 22 عنوان
- نسل نو اندیش 22 عنوان


با توجه به فهرست موجود باید به این نکته توجه داشت که این رتبه‌بندی بر اساس تعداد عناوین چاپ نخست صورت گرفته و طبیعتا اگر ملاک کل کتاب‌های منتشر شده باشد، موسسه انتشارات نگاه در رتبه نخست، نشر نیماژ در رتبه دوم، نشر مایا در رتبه سوم و نسل نو‌اندیش در رتبه چهارم قرار می‌گیرند.

آمار موجود نشان می‌دهد که این ناشران در روزهای باقی‌مانده تا نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران تمایل بسیار زیادی به انتشار تازه‌های خود داشته‌اند و بیشتر آثار تجدید چاپی خود را در ماه‌های پایانی سال 96 زیر خط چاپ برده‌اند. البته این صحبت نتیجه نگاه خوشبینانه به این موضوع است و می‌توان این طور نیز نتیجه گرفت که این روزها کتاب‌ها به سختی به چاپ دوم می‌روند و واحدهای نشر تبدیل به بنگاه‌های اقتصادی شده‌اند که در ازای دریافت پول تنها کتاب چاپ می‌کنند و اهمیتی ندارد که در این بین کتاب به چاپ‌های بعدی برسد.

همچنین آمار موجود نشان می‌دهد که بیشتر کتاب‌های منتشر شده در این دو ماه تالیفی است و بجز سه نشر بیشتر ناشران در حوزه ادبیات داخلی کتاب منتشر کرده‌اند و تمایل چندانی به چاپ کتاب‌های ترجمه ندارند؛ اتفاقی که کمی با آنچه ما در بازار می‌بینیم متفاوت است.

مولفین و انتشارات
تمامی نتایج پروفایل‌ها
رویدادها
تمامی نتایج رویدادها
در ویترین
تمامی نتایج ویترین