«هیاهو» شاعر: محمد مهدی خان محمدی
«هیاهو» شاعر: محمد مهدی خان محمدی
منتشر شده در ۱۳۹۹/۸/۱۷

«محمدمهدی خانمحمدی» از شاعران جوان و فعالی است که نام او در میان برگزیدگان بسیاری از محافل ادبی همچون جشنواره‌ بین‌المللی شعر ‌اشراق، جشنواره‌ شعر کتاب، جشنواره‌ شعر دفاع ‌مقدس، جشنواره‌ شکوه صبر، جشنواره دانشجویی میعادگاه عاشورائیان، جشنواره حبیب بن مظاهر و... به چشم می‌خورد. 
مجموعه شعر «هیاهو» اثری از این نویسنده جوان است که به همت نشر «شهرستان ادب» به چاپ رسیده است. هیاهو مشتمل بر بیش از 30 شعر است که خان‌محمدی آن‌ها را از میان 90 شعر خود گلچین کرده است و این مجموعه را در قالب‌های غزل، قصیده و رباعی در دسترس خوانندگان و علاقه‌مندان قرار داده است.
افزون بر مضامین عاشقانه، اجتماعی و آیینی، از ویژگی‌های حائز اهمیت سبک و سیاق خان‌محمدی، توجه و احترام بسیار زیاد او به قالب و قوانین شعر کهن فارسی است؛ اما از سویی دیگر، ضمن حفظ این چارچوب‌ها تلاش کرده تا در اشعار خود، حرف‌ها و واژه‌های کهن را ارائه ندهد و موفق بوده تا بتواند با مخاطب امروزی خود ارتباط برقرار نماید؛ و این ارتباط مرهون دقت و حساسیت او در انتخاب کلماتش است.
یکی از قالب‌هایی که خان‌محمدی تسلط و چیره‌دستی فراوانی بر آن دارد، قصیده است. او قصیده و سلسله‌مراتب سرایش آن را به خوبی می‌شناسد و معانی و مفاهیم مورد نظر خود را به زیبایی در این قالب شعری منتقل می‌کند. درحالی‌که سرودن این قالب امروزه از کمتر شاعری برمی‌آید.
مطالعه اثر زیبای «هیاهو» را به دوستداران شعر فارسی پیشنهاد می‌کنیم. برای تهیه آسان‌تر این اثر می‌توانید به ویترین آنلاین نبض هنر مراجعه نمایید.
شعری از این مجموعه را تقدیم نگاه‌تان می‌کنیم:

ای خنجرِ آب دیده، ما تشنه‌ کارزاریم
لب‌بسته زخمیم اما در خنده، خون‌گریه داریم
تا سر زند آفتابی، هرگز ندیدیم خوابی
از چشم سرخ شرابی، پیداست شب‌زنده داریم
با سمِّ اسبان تکاندیم از کوه‌ها خستگی را
ماییم از نسل خورشید، برقله‌ها تک سواریم
تا کاروانِ پس از ما، پیدا کند راه از چاه
یا رد پا یا که پایی در جاده جا می‌گذاریم
هرچند حالا خموشیم، وقتش رسد می‌خروشیم
یک روز خرما فروشیم، یک روز بالای داریم
«امشوا الی الموت مشیا...» این است جانبازی ما
یعنی که فرزندِ حیدر لب‌تر کند ذوالفقاریم

 

لینک خرید کتاب: هیاهو

  • به انتخاب پرستو جعفری - خبرنگار نبض هنر
مولفین و انتشارات
تمامی نتایج پروفایل‌ها
رویدادها
تمامی نتایج رویدادها
در ویترین
تمامی نتایج ویترین