نگاهی به پنج نمایشنامه از اسکار وایلد
نگاهی به پنج نمایشنامه از اسکار وایلد
منتشر شده در ۱۳۹۹/۸/۲

«اسکار وایلد» نویسنده و نمایشنامه‌نویس و شاعر ایرلندی، در طول زندگی خود آثار بسیار مهمی بر جای گذاشت. 
از آثار او در حیطه داستان می‌توان به «تصویر دوریان‌گری»، «خانه انار»، «از اعماق»، «روح کانترویل» و...، و همچنین در زمینه شعر می‌توان به آثاری همچون «راونا»، «ابوالهول»، «چکامه زندان ریدینگ» و... اشاره نمود. 
از او نمایشنامه‌های بسیاری نیز بر جای مانده که اثر پیش رو با نام «پنج نمایشنامه» گنجینه‌ای از بهترین‌های آنها است. «بادبزن لیدی ویندرمیر»، «زن بی‌اهمیت»، «شوهر دلخواه»، «اهمیت ارنست بودن» و «سالومه» عناوین نمایشنامه‌های مشهور او در این مجموعه هستند.  
چهار عنوان اول، نمایشنامه‌هایی با مضامین کمدی- اجتماعی و نمایشنامه آخر با نام «سالومه» دارای قالبی ملودرام است. این نمایشنامه‌ها به میزان بسیاری قدرت تخیل او را برای مخاطب آشکار می‌کنند. به همین دلیل است که جذابیت این آثار، کارگردانان و هنرمندان بسیاری را در سرتاسر جهان ترغیب به اقتباس و الهام گرفتن از این مجموعه‌ها کرده است. 
مطالعه‌ی این اثر می‌تواند تجربه‌ی بسیاری زیبایی برای دوستداران نمایشنامه‌های خارجی رقم بزند. گفتنی است این مجموعه با ترجمه‌ی بسیار روان و زیبای «ابوالحسن تهامی» و به همت نشر نگاه  به چاپ رسیده است.  
برای تهیه این اثر می‌توانید به ویترین آنلاین نبض هنر مراجعه نمایید. 

بریده‌ای کوتاه از نمایشنامه «سالومه» را تقدیم نگاهتان می‌کنیم: 

به سرخی خون ... 
موی تو چنبره‌ی ماران سیاه است پیچیده بر گردنت. موی تو را من دوست نمی‌دارم. من بر دهان توست که عاشقم، ای یحیی. ... دهان تو سرخ‌تر از پای آنانی‌ست که در چرخشت انگور می‌فشرند. دهان تو سرخ‌تر از پای کبوترانی‌ست که در معبدها می‌نشینند و راهبان دانه از بهرشان می‌افشانند. دهان تو سرخ‌تر از پای کسی است که از جنگل می‌آید و شیر را کشته و ببرهای زرینه را دیده است. 
... 
من بر دهان تو بوسه خواهم زد، ای یحیی! 
سالومه: دیگر بار سخن بگو ای یحیی. سخن تو شراب من است. 
 

مولفین و انتشارات
تمامی نتایج پروفایل‌ها
رویدادها
تمامی نتایج رویدادها
در ویترین
تمامی نتایج ویترین