شب کاخ گلستان

رویداد بازه زمانی - سه شنبه
  • خیابان نجات اللهی . چهارراه ورشو . خانه اندیشمندان علوم انسانی تالار فردوسی
  • از ۱۳۹۷/۱۱/۲ تا ۱۳۹۷/۱۱/۲
  • از ساعت ۱۷:۰۰ الی ۲۰:۰۰

شب کاخ گلستان
به دنبال شبهای تهران شناسی که تاکنون شبهای : شب تکیه دولت ، شب خیابان مولوی ، شب بهارستان ،شب چنارستان ، شب باغهای تهران ، شب میدان توپخانه و......را برگزار کردیم . اکنون در ساعت پنج بعد از ظهر سه شنبه دوم بهمن ۱۳۹۷ در تالار فردوسی خانه اندیشمندان علوم انسانی شب کاخ گلستان با سخنرانی : سید محمد بهشتی ، علیرضا انیسی ومسعود نصرتی برگزار می کنیم. همچنین فیلم مستندی درباره تاریخچه کاخ گلستان به نمایش در می اید.
کاخ گلستان با قدمتی بالغ بر ۴۴۰ سال یکی از منحصر به فردترین مجموعه‌های تاریخی ایران می‌باشد. اطلاق نام گلستان به این مجموعه ریشه در بنیان تالاری بنام «گلستان» که از بناهای عهد آقا محمد خان قاجار بوده و در سال ۱۲۱۶ ه‍.ق و در عهد فتحعلی شاه قاجار به پایان می‌رسد دارد.
کاخ گلستان از عهد صفویه تا دوران معاصر دستخوش تغییراتی گردیده‌است. هر چند که بنیان کاخ گلستان به دوران شاه عباس صفوی و به سال ۹۹۸ ه‍.ق و با احداث چهار باغی در داخل حصار شاه طهماسب و بعدها و در زمان شاه سلیمان صفوی (۱۱۰۹ – ۱۰۷۸ ه‍. ق) با ساخت دیوان خانه‌ای در همان محدوده چنارستان شاه عباسی شکل می‌گیرد ولی امروزه از آن بنیان‌ها اثری در میان نیست؛ و داشته‌های موجود کاخ گلستان از لحاظ دیرینگی محدود به بخشی از آثار و ابنیه از دوران زندیه بوده و فراتر از آن نمی‌رود.
کاخ گلستان در دوم تیرماه ۱۳۹۲ و در سی و هفتمین اجلاس سالانه کمیته میراث جهانی سازمان یونسکو در پنوم پن ، پایتخت کامبوج به عنوان میراث بشری از جانب یونسکو به ثبت رسید

مولفین و انتشارات
تمامی نتایج پروفایل‌ها
رویدادها
تمامی نتایج رویدادها
در ویترین
تمامی نتایج ویترین