شب میدان بهارستان

رویداد بازه زمانی - شنبه
  • خیابان نجات اللهی . چهارراه ورشو . خانه اندیشمندان علوم انسانی تالار فردوسی
  • از ۱۳۹۷/۱۰/۲۲ تا ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
  • از ساعت ۱۷:۰۰ الی ۲۰:۰۰

بعد از برگزای شبهای تهران شناسی همچون " شب میدان توپخانه " ، " شب ابن بابویه " ، " شب چنارستان " ، " شب باغهای تهران " ، شب خیابان مولوی" و.....در عصر شنبه (ساعت پنج) شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ در تالار فردوسی خانه اندیشمندان علوم انسانی " شب میدان بهارستان " برگزار می شود.
در این مراسم دکتر ناصرتکمیل همایون و دکتر احمد محیط طباطبا یی سخنرانی خواهند کرد و فیلم مستند میدان بهارستان به کارگردانی بابک بهداد به نمایش در می اید.
میدان و محله بهارستان از قدیمی‌ترین میدان‌ها و محله‌های تهران است.
این محله از جنوب به محله سرچشمه، از شمال به دروازه شمیران و خیابان بهارستان، از غرب به خیابان جمهوری اسلامی (شاه آباد سابق) و چهارراه سیدعلی و از خاور به خیابان خیابان مجاهدین اسلام (ژاله سابق) و میدان شهدا محدود است.
میدان بهارستان تا اواخر دوره سلطنت رضاشاه میدان نگارستان نامیده می‌شد که از نام باغ و کاخ نگارستان گرفته شده‌ بود. مجموعه نگارستان در شمال میدان قرار داشت و به دستور فتحعلی شاه قاجار به عنوان خانه تابستانی پادشاه در خارج از شهر تهران آن روز ساخته شد.
میدان بهارستان محل رخدادهای مهم تاریخی در تاریخ معاصر ایران بوده‌است. مهم‌ترین این رخدادها ایجاد ساختمان نخستین مجلس قانونگذاری ایران در دوره مشروطه در این میدان، ترور میرزا علی‌اصغرخان اتابک در هنگام خروج از مجلس، به توپ بسته شدن مجلس توسط قزاقان زیر فرمان لیاخوفروسی، راهپیمایی‌های متعدد مردم در حمایت از دولت مصدق و نیز راهپیمایی مخالفین دولت مصدق در این میدان است.

مولفین و انتشارات
تمامی نتایج پروفایل‌ها
رویدادها
تمامی نتایج رویدادها
در ویترین
تمامی نتایج ویترین