شب شیون فومنی

رویداد بازه زمانی - سه شنبه
  • خیابان نجات اللهی . چهارراه ورشو . خانه اندیشمندان علوم انسانی تالار حافظ
  • از ۱۳۹۷/۱۰/۴ تا ۱۳۹۷/۱۰/۴
  • از ساعت ۱۷:۰۰ الی ۲۰:۰۰

به همت مجله بخارا و با همکاری بنیاد شیون فومنی "شب شیون فومنی" شاعر و ترانه سرای معاصر برگزار می گردد.
شیون فومنی(میراحمد فخری نژاد)، سوم دی ماه ۱۳۲۵ چشم به جهان گشود. او از معدود شاعران مردمی و محبوب سواحل صبوری خزر است که به گواهی آثارش به عنوان شاعر موفق دوزبانه در عرصه ی شعر گیلکی و فارسی در ادبیات معاصر خوش درخشیده است.
شیون در شعر گیلکی از مفاخر و مشاهیر ادبیات شمال کشور بشمار می رود. او با دکلمه اشعار گیلکی اش در قالب آلبوم های صوتی " گیله اوخان" (پژواک گیلان) در جایگاه شعر مخاطب دار شمال با اقبال کم نظیر خاص و عام در پیوندی عاشقانه و تنگاتنگ با مردم و زندگی مردم نام خود را به عنوان یکی از بزرگ ترین و تاثیرگذارترین شاعر گیلکی سرا در تاریخ ادبیات گیلان به ثبت رساند.
شیون فومنی به عنوان شاعر دوزبانه در شعر فارسی نیز از شاعران توانا و نامدار معاصر است. او در سرایش غزل فارسی در پیوند هنرمندانه ی سنت و نوآوری از نظر وجوه برجسته ی سبک فردی و شخصی در زمره ی شاعران " غزل نوسرا " و "نوآور در غزل " است.
ترانه سرایی از دیگر فعالیت های ادبی شیون است که کلام آهنگینش در آثار آهنگسازان و خوانندگان صاحب نام، از نظر سبک ادبی رنگ و جلوه ی خاص خود را دارد.
شیون فومنی در غروب ۲۳ شهریور ۱۳۷۷ در تهران چشم از جهان فروبست و در سلیمانداراب رشت آرمید.

سخنرانی دکتر محمد روشن، دکتر قدمعلی سرامی، دکتر محمد سریر، شمس لنگرودی، دکتر فرهاد طهماسبی، دکتر علیرضا حسن زاده، حامد فومنی، علی دهباشی همراه با اجرای موسیقی علی جهاندار (آواز) ، بابک ربوخه (سنتور) ، کوروش بزرگ پور (تمبک) و نیز پخش تصاویر شعرخوانی شیون فومنی، نماهنگ "در سفر گمشدن" خواننده: محمد نوری، موسیقی: محمد سریر، شعر: شیون فومنی
و نماهنگ" کاغذنیویس" خواننده: فریدون پوررضا، ترانه سرا: شیون فومنی از بخش های "شب شیون فومنی" در هفتاد و دومین زادروز شاعر است.

مولفین و انتشارات
تمامی نتایج پروفایل‌ها
رویدادها
تمامی نتایج رویدادها
در ویترین
تمامی نتایج ویترین