شب سم شپرد

رویداد بازه زمانی - شنبه
  • خانه وارطان – ضلع جنوب غربی میدان فلسطین، خیابان طالقانی، پلاک 514
  • از ۱۳۹۷/۸/۱۹ تا ۱۳۹۷/۸/۱۹
  • از ساعت ۱۷:۰۰ الی ۱۹:۰۰

به مناسبت انتشار چند نمایشنامه از سم شپرد .شبی از شبهای بخارا به وی اختصاص یافته است. در این مراسم که در ساعت پنج بعدداز ظهر شنبه نوزدهم ابان ۱۳۹۷ در خانه گفتمان شهر برگزار می شود . ایوب اقاخانی و امیر عطا جولایی سخنرانی خواهند کرد. و بخش هایی از فیلم هایی با بازی سم شپرد : پاریس تگزاس و......به نمایش در می اید.
سَموئل شپِرد راجرز(۲۷ جولای ۲۰۱۷-۵ نوامبر ۱۹۴۳)، نمایشنامه نویس، فیلمنامه نویس، داستان نویس، بازیگر، کارگردان تئاتر و سینما و موزیسین امریکایی معاصر، عمده ی شهرت خود را مدیون درام هایی است که در طی نیم قرن نوشت و اغلب هم خود در تئاتر برادویِ نیویورک بر صحنه برد. دو بار برنده ی جایزه ی پولیتزر نمایشنامه نویسی شد، یک بار نامزد آکادمی اسکار بهترین بازیگر مرد نقش مکمل شد، فیلمنامه ی یکی از مهم ترین آثار تاریخ سینما یعنی ((پاریس تگزاس)) را نوشت و در همه حال، منتقد جدی سیاست خارجی، شکاف طبقاتی، تهدید آزادی های مدنی و بحران اخلاقی فراگیر جامعه ی امریکا ماند.
وقتی دو شاهکار اصلی اش، کودک مدفون و غرب حقیقی را در دل اجتماع ملتهب دهه ی ۱۹۷۰ نوشت، بیش از هم نسلان بزرگ اش، دیوید ممت و با کمی فاصله ادوارد البی، مسیر آینده ی نمایشنامه نویسی ینگه دنیا را تعیین کرد؛ درامی مسئولانه با موضع گیری آشکار و غمخواری ای درخور توجه نسبت به اقشار فرودست. نگران آینده ی تیره وتار پیش رو بود و شوربختانه پیش گویی اش محقق هم شد. در یکی از آخرین نمایشنامه هایش ((خدای دوزخ))، وضعیت امریکای پسا۱۱ سپتامبر را با واکاوی زندگی مردمان طبقه ی متوسط، به دقت زیر ذره بین برد.
از او ده نمایشنامه، فیلمنامه ی پاریس تگزاس، چند مصاحبه و مجموعه داستان ((خواب خوب بهشت)) به فارسی درآمده. مترجمانی چون داریوش مهرجویی، آهو خردمند، امیر امجد، امیرعطا جولایی، منوچهر خاکسار هرسینی، شهرام زرگر، امیرمهدی حقیقت و هوشنگ گلمکانی در این مسیر طبع آزمایی کرده اند و عمده ی آثارش را هم انتشارات نیلا و نشر افراز منتشر کرده اند.

مولفین و انتشارات
تمامی نتایج پروفایل‌ها
رویدادها
تمامی نتایج رویدادها
در ویترین
تمامی نتایج ویترین