شب دکتر رضا نیلی‌پور

رویداد بازه زمانی - شنبه
  • خیابان نجات اللهی . چهارراه ورشو . خانه اندیشمندان علوم انسانی تالار فردوسی
  • از ۱۳۹۷/۱۰/۸ تا ۱۳۹۷/۱۰/۸
  • از ساعت ۱۷:۰۰ الی ۲۰:۰۰

رضا نیلی‌پور متولد 27 اردیبهشت 1320، پس از دریافت كارشناسي زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه اصفهان، در دورۀ كارشناسي ارشد و دکتری زبان‌شناسی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران از کلاس‌های دکتر محمد مقدم، دکتر محمدرضا باطنی، دکتر هرمز میلانیان و دکتر مهرداد بهار بهره برد.

وی در سال 1349 در دانشگاه ایلینوی آمریکا نخستین تحقیقات خود را در حوزۀ روان‌شناسی زبان و دوزبانگی آغاز کرد. در سال 1351 استادیار دانشگاه جندی شاپور شد و از خرداد 1356 تا شهریور 1357 دورۀ تخصصی زبان‌شناسی شناختی و عصب‌شناسی زبان را در دانشگاه‌های برکلی و ایلینوی آمریکا گذراند و به جندی شاپور بازگشت. در دوران انقلاب فرهنگی و تعطیلی دانشگاه‌ها، دانشگاه جندی شاپور را رها کرد و به دانشگاه‌های تهران آمد.

پس از بازگشایی دانشگاه‌ها، تدریس و تحقیقات زبان‌پریشی و دوزبانگی را در دانشکده توانبخشی ادامه داد. از سال 1378 به دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی دعوت شد و مدت ده سال استاد و مدیر گروه گفتار درماني آنجا بود. راه‌اندازی نخستین دورۀ دکتری گفتاردرمانی ایران، چاپ نخستین مجلۀ «زبان و ذهن» و راه‌اندازی «گروه پژوهشی گفتار و زبان» گوشه‌ای از فعالیت‌های علمی او در این دوره است.

نیلی‌پور سال 1381 مفتخر به کسب لوح افتخار پژوهشی در حوزۀ زبان‌شناسی بالینی در هشتمین «جشنوارۀ علوم پزشکی رازی» و سال 1384 به عنوان پژوهشگر برگزيدۀ فرهنگستان علوم در «جشنواره خوارزمي» انتخاب شد. سال 1391 به عضویت «آکادمی زبان‌پریشی آمریکا» و همچنین به عضویت «شاخۀ زبان‌شناسی فرهنگستان زبان» ایران درآمد. سرپرستی کمیتۀ علمی تدوین و راه‌اندازی نخستین دورۀ دکتری زبان‌شناسی شناختی در ایران، تدوین و چاپ مجموعه آزمون‌های زبان‌شناسی بالینی جدید در موسسه دانش‌بنیان زبان‌آزمای بالینی و تدوین فصل «تحقیقات عصب‌شناسی زبان فارسی» در کتاب “Handbook of Persian Linguistics The Oxford” از آخرین فعالیت‌های علمی او به شمار می‌رود.

در شب رضا نیلی‌پور؛ ژاله آموزگار، محمدرضا باطنی، حسن عشایری، حبیب‌الله قاسم‌زاده، علی شمس، آزیتا افراشی و زهراسادات قریشی حضور خواهند داشت. در این شب بخشی از فیلم مستند «رهایی از مکتب» پخش خواهد شد و کتاب «زبان‌شناسی بالینی فارسی و تکوین زبان» به‌عنوان یکصدمین کتاب نشر نویسه پارسی رونمایی خواهد شد.

مولفین و انتشارات
تمامی نتایج پروفایل‌ها
رویدادها
تمامی نتایج رویدادها
در ویترین
تمامی نتایج ویترین