دیدار و گفتگو با محمد مهاجر

رویداد روزانه - پنجشنبه
  • خانه گفتمان شهر (وارطان ). میدان فلسطین . ضلع جنوبی طالقانی . پلاک ۵۱۴
  • از ۱۳۹۸/۵/۳ تا ۱۳۹۸/۵/۳
  • از ساعت ۰۹:۰۰ الی ۱۱:۰۰

یکصد و شصت و یکمین نشست از سلسله نشست های صبح پنجشنبه مجله بخارا اختصاص یافته به دیدار و گفتگو با محمد مهاجر نویسنده، پژوهشگر و تهیه کننده پیشکسوت رادیو که درساعت نه صبح پنجشنبه سوم مرداد 1398 در خانه گفتمان شهر ( وارطان ) برگزار می شود. در این نشست با حضور فریدون اسماعیلی، جواد پیشه گر، شهرام گیل آبادی و امیر حامد موسوی به سه کتاب منتشر یافته از محمد مهاجر با عنوان سیری در نمایش رادیو، سرگذشت طهران، شخصیت های ماکسیم گورکی و تحقیقات محمد مهاجر در مورد رادیو پرداخته خواهد شد.
محمد مهاجر سال 1325 در محله خانی آباد تهران از پدر و مادری فرهنگی متولد شد. سال 49 از دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران موفق به دریافت لیسانس اقتصاد می شود. با گذراندن امتحان ورودی از میان 3 هزار نفر در سازمان رادیو و تلویزیون ایران در سال 52 پذیرفته می شود. وی کار خود را در رادیو ابتدا با دستیاری و سپس تهیه کنندگی برنامه هایی در حوزه خانواده آغاز می کند. تا آنجا که در سال 54 هر پنجشنبه صبح از ساعت ده و سی دقیقه تا یازده به تهیه برنامه نمایشی خاطره انگیز "داستان های مجید" به نویسندگی هوشنگ مرادی کرمانی و اجرای پرویز بهادر می پردازد. این برنامه تا یک سال قبل از انقلاب ادامه داشت و بعد از آن تا سال 57 با صدای علی تابش به گوش مخاطبین می رسید. بعد از انقلاب با ورود افرادی همچون میکائیل شهرستانی به رادیو تهیه آثار نمایشی در کارنامه وی افزون تر می شود و با راه اندازی رادیو پیام در دهه 70 یک دهه هدایت برنامه هایی از این شبکه را با گویندگی مهین نثری و مرحوم صدر الدین شجره به عهده می گیرد که مخاطبین فراوانی را به پای رادیو می کشاند. اما عمده ترین خدمت رسانی محمد مهاجر به رادیو در کنار ساخت و هدایت برنامه های شاخص خصیصه پژوهشگری او می باشد که به این واسطه آثار متعددی را در رادیو ارائه کرد. از آن جمله می توان به برنامه "سیری در نمایش رادیو" به مدت 10 سال که بعد تر کتاب آن نیز تهیه شد و یا 240 برنامه "آن سوی نمایش" در پیوند با اجرا، نقد و برسی نمایش رادیویی و همچنین برنامه "تهران در گذر زمان" از قرن سوم هجری تا پهلوی اول اشاره کرد. در نهایت مشغله پژوهیدن در وجود محمد مهاجر منجر به چاپ چهار جلد کتاب تحقیقاتی با عنوان سیری در نمایش رادیو، سرگذشت طهران، شخصیت های ماکسیم گورکی و چند جلد اثر دیگر در مرحله آماده سازی برای انتشار شده است.
حیات کاری محمد مهاجر بیانگر آن است که وی همواره در طول برنامه های متعدد خویش شأن و عظمت جایگاه فرهنگی - تاریخی رادیو را مدنظر قرار داده است. از این رو برنامه های وی جزو مهمترین آثار آرشیوی در رادیو می باشد.

مولفین و انتشارات
تمامی نتایج پروفایل‌ها
رویدادها
تمامی نتایج رویدادها
در ویترین
تمامی نتایج ویترین