تاجر ونیزی
تاجر ونیزی

تاجر ونیزی

نشر نگاه
قیمت: ۲۲۰,۰۰۰ ریال

شکسپیر، نمایش‌نامه‌ی پنج‌پرده‌ای تاجر ونیزی را در ۱۵۹۶ نگاشت. این اثر، یک کمدی رمانتیک است و به خاطر صحنه‌های دراماتیک آن معروف است. نقش شایلاک یهودیِ رباخوار آن چنان کشش و جذّابیتی دارد و از چنان قدرت و حقیقتی برخوردار است که همیشه بزرگ‌ترین بازیگران تئاتر را به خود جلب کرده است .
مرد پول‌پرست در پی کینه‌ای کهنه به چنان ورطه‌ی هولناکی می‌افتد که همه‌ی دارایی‌اش را از دست می‌دهد و آن را بر خلاف میلش یک جا به دخترش جسیکا -که از خانه گریخته تا با محبوب مسیحی‌اش بپیوندد – وا می‌گذارد. طمع؛ بلای جان و ثروتش می‌شود. او ثروت بادآورده از رباخواری‌اش را به سادگی به باد می‌دهد. این نمایش‌نامه، چند صحنه‌ی پوچ و توخالی نیز دارد؛ اما در غنای تحسین‌برانگیز ساختمان آن گم است. شکسپیر، وحشت و خنده را استادانه با هم تلفیق کرده است؛ البته "تاجر ونیزی " خالی از صحنه‌های بدیع و دل پذیر ودرام نیست. قطعات زیبا ،شاعرانه و اندیشه محور در این اثر فراوان به چشم می آید؛ از جمله:
* رحم و شفقت را به زور نمی‌توان به دست آورد بلکه هم چون بارانی ملایم از آسمان بر سر کسی که پذیرایش باشد، می‌بارد.
* به جز عشق، چه قدر تمام احساسات دیگر – که مایه‌ی تردید، ناامیدی، هراس و حسادت زردرنگ و بیمار بودند – به سرعت در هوا ناپدید می‌شوند. ای عشق! اندکی آرام شو و از وجد و نشاط خود بکاه و شادمانی را به حدّ اعتدال بفرست و از این افراط بپرهیز !

مولفین و انتشارات
تمامی نتایج پروفایل‌ها
رویدادها
تمامی نتایج رویدادها
در ویترین
تمامی نتایج ویترین