آیین آواز

رویداد روزانه - سه شنبه
  • سید خندان خیابان ارسباران فرهنگسرای ارسباران
  • از ۱۳۹۸/۴/۲۵ تا ۱۳۹۸/۴/۲۵
  • از ساعت ۱۸:۰۰ الی ۲۰:۰۰

نکوداشت «امیرمداح، آوازخوانِ درسکوت» آوازخوان و مدرس پیشکسوت موسیقی در سی و پنجمین نشست «آیین آواز» سه شنبه 25 تیر ساعت 18 در فرهنگ سرای ارسباران برگزار می شود.
سهیل محمودی شاعر وترانه سرا، شهرام صارمی و صادق چراغی از اساتید موسیقی درباره امیرمداح به سخنرانی می پردازند.
امیرمداح در بخش دیگر نشست از زندگی، فعالیت های هنری و شیوه ی آوازی خود سخن می گوید. احمد طالبی‌نژاد منتقد مشهور سینما که سابقه فعالیت به عنوان بازیگر تئاتر را در سال‌های دور در کارنامه دارد نیز از دوستی و همکاری‌اش با امیر مداح و آوازخوانی وی در نمایش‌های چهار دهه پیش به خاطره گویی می پردازد.
آواخوانی امیر مداح در دستگاه راست‌پنجگاه با همراهی حسن علی‌نژاد نوازنده (از شاگردان زنده‌یاد جلال ذوالفنون) با ساز سه‌تار از اجراهای ویژه موسیقی در این نشست است.
آواز خوانی مرتضی غزنوی و سعید خلج بخش های دیگر این برنامه است.
امیر مداح سال 1341 در قنات‌آباد (نزدیک محلة مولوی) شهر تهران متولد شد. اولین نغمه‌های زندگی را نزد پدرش زنده‌یاد حسین مداح (تعزیه‌خوان قدیمی) آموخت و از 9 سالگی در تعزیه‌ها با پدر همراه شد، معمولاً نقش‌ موافق‌خوان‌های جوان را بر عهده می‌گرفت. امیر مداح سال 1358 نزد رکن‌الدین خسروی به فراگیری هنر تئاتر پرداخت. وی در تئاتر به تلفیقی از دو هنر نمایش و موسیقی اندیشید که بازی و آوازخوانی هم‌زمان او در چند اجرای صحنه‌ای ماحصل آن بود.
مداح سال 1360 در گروه چاووش نزد نصرالله ناصح‌پور به فراگیری ردیف و نزد کریم صالح‌عظیمی به آموختن روایت عبدالله‌خان دوامی از ردیف آوازی مشغول شد. سال 1361 در گروه معارف رادیو خواندن اشعار مذهبی و عرفانی را زیر نظر زنده‌یاد حسین صبحدل پیش گرفت که اجرای آموخته‌هایش تا امروز و پس از کوچ همیشگی استادش نیز ادامه دارد. از امیر مداح آثار فراوانی از جمله چند اثر ارکسترال به آهنگسازی هادی آرزم در آرشیو رادیو و تلویزیون موجود است که هنوز هم پخش می‌شود.
این آوازخوان سال‌های اخیر وقت خود را به تربیت و آموزش هنرجویان آواز اختصاص داده است. دارا بودن لحن و صدای شخصی و دقت در تلفیق شعر و موسیقی و ارائه جمله‌بندی‌های صحیح از مشخصه‌های آواز امیر مداح است که در کنار صدای گرم و پراحساس او همواره تحسین مخاطبان را برانگیخته است. در یک کلام تأکید این خواننده همواره بر اجرای مداوم آواز بوده و البته در این راه چند تصنیف نیز از خود به یادگار گذاشته است. بنابراین او خواننده‌ای است که بیشتر با آوازخوانی شناخته

می‌شود تا قطعات ضربی و تصنیف و ترانه. هرچند که از بد حادثه آنچنان که شایسته اوست قدر ندیده و البته همچنان حنجره و صدایش را حفظ کرده و یکی از امیدهای آواز ایرانی در مسیر احیای این هنر گرانسنگ در این چندساله بوده است.
علاقه مندان برای حضور در این نشست می توانند به فرهنگ سرای ارسباران به نشانی خیابان شریعتی، بالاتر از پل سید خندان، خ جلفا مراجعه کنند وشماره های 20-22872818 برای آگاهی بیشتر اعلام می شود.

مولفین و انتشارات
تمامی نتایج پروفایل‌ها
رویدادها
تمامی نتایج رویدادها
در ویترین
تمامی نتایج ویترین